sip panel

Technologia

sip panel

Dlaczego wybrać technologię budowy swojego domu z Paneli SIP?

Czas stawiania budynku, termoizolacyjność budynku, możliwość samodzielnego postawienia domu bez doświadczenia budowlanego, ochrona środowiska, niskoemisyjna konstrukcja to tylko kilka podstawowych zalet jakie spełnia ten system budowy. Stawiając 100 metrowy dom w systemie tradycyjnym z poddaszem użytkowym zużyjemy do jego postawienia ponad 12 tyś litrów wody na tyski wewnętrzne posadzki i stropy. W systemie Sip Paneli  tego problemu nie mamy. Woda ta musi z tych ścian odparować. Zabiera nam to kolejne tygodnie bezcennego czasu który tracimy bezpowrotnie. Sam strop by uzyskał odpowiednie parametry wytrzymałościowe musi schnąć 21dni. W tym czasie postawią Państwo cały dom z Sip Paneli w 3 osoby . 

Dom w systemie szkieletowym? Bardzo ciekawa idea tylko wszystkie parametry izolacyjności tak stawianego budynku zależą od czynnika ludzkiego. Stawiając na budowie najpierw konstrukcje drewnianą budynku wypełniamy ją ręcznie materiałami izolacyjnymi. Jakość Ścian zależy w 100% od umiejętności , rzetelności i dokładności osób wznoszących nasz dom. W systemie Sip-Paneli nie mamy takich problemów. Ściany dostarczamy na miejsce budowy sklejone z paneli, które są odpowiednio docięta pod dana konstrukcje budynku. Nie mam możliwości by człowiek miał wpływ na powstanie jakichkolwiek mostków termicznych. Proszę o tym pamiętać przy wyborze technologii w jakiej chcecie Państwo wybudować swój dom.

My stawiamy na Sip-Panel bo wiemy co dobre. Państwo możecie jeszcze zbłądzić ale czy warto?

sip panel

technologia

Technologia lekkich konstrukcyjno-izolacyjnych paneli kompozytowych składających się z styropianowego rdzenia oraz okładzin OSB została opracowana w USA 80 lat temu i jest znana pod nazwą SIP (ang. structural insulated panel). Niski koszt produkcji i krótki czas wznoszenia spowodował, że technologia ta znalazła szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym.
Łatwy do złożenia system paneli sip pozwala na wznoszenie domów i innych obiektów budowlanych w bardzo krótkim czasie oraz najniższych kosztach. Ze względu na możliwość przenoszenia obciążeń przez system paneli sip możliwe jest użycie mniejszej ilości drewna w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji. Poza skróceniem czasu prac terenowych i wznoszenia konstrukcji, technologia SIP jest rekomendowana do budowy obiektów energooszczędnych ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne

stroitelstvo-domov-iz-sip-paneley

System SIP

Obejmuje panele złożone z styropianowego rdzenia odpowiedzialnego za bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz płyt OSB, płyt magnezowych lub płyt Fermacell. Bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe paneli związane są z ich kompozytową naturą uzyskaną poprzez połączenie poszczególnych elementów składowych paneli przy pomocy kleju. Okładziny odpowiedzialne są za przenoszenie naprężeń zginających podczas gdy styropianowy rdzeń przeciwdziała obciążeniom ścinającym oraz wyboczeniu globalnym i lokalnym (zmarszczeniu). Rdzeń zapewnia również zwiększoną sztywność panelu poprzez zapewnienie odpowiedniej odległości pomiędzy okładzinami. W ogólnym przypadku kompozytowe konstrukcje warstwowe posiadają rdzeń z gorszymi właściwościami mechanicznymi niż właściwości okładzin. Jednakże końcowy produkt posiada znacznie lepsze właściwości niż jego składniki. System połączeń pomiędzy poszczególnymi panelami wykonany jest przy pomocy drewna konstrukcyjnego C24.

Styropianowy rdzeń w systemie SIP pomiędzy słupami jest ciągły co pozwala zmniejszyć negatywny wpływ mostków termicznych do minimum. Ciągłość ta pozwala na uzyskanie znacznych właściwości termoizolacyjnych przegrody zbudowanej w systemie SIP. Prawidłowo połączone panele stanowią szczelną ochronę przed warunkami zewnętrznymi.

Wymagania projektowe

Prawidłowe zaplanowanie sposobu wznoszenia obiektów budowlanych obejmuje określenie położenia pojedynczych paneli oraz połączeń pomiędzy panelami i konstrukcją szkieletową. Proces ten wymaga sprawdzenia przez zespół projektowy. Sprawdzenie to zapewni, że panel wyprodukowany w fabryce będzie spełniał zamierzenia projektanta, a obiekt powstanie zgodnie ze sztuką budowlaną. W związku z powyższym jest bardzo istotne by osoba odpowiedzialna za sporządzanie rysunków posiadała doświadczenie w projektowaniu. Proces budowlany może być ułatwiony poprzez upewnienie się czy dokumentacja projektowa obejmuje wszystkie niezbędne informacje. Prawidłowo wykonana dokumentacja powinna zawierać przynajmniej następujące informacje:

  • zwymiarowany plan fundamentów wraz z szczegółami,
  • zwymiarowany plan podłogi,
  • rysunek elewacji wraz z wymiarami pozwalającymi na określenie położenia stropów,
  • zwymiarowany przekrój poprzeczny,
  • zestawienie okien wraz z ich wymiarami, nadproży i progów wraz z ich wysokościami.

Sip-Panel Group zapewnia pomoc przy wykonywaniu projektów oraz rozwiązywaniu problemów związanych z wznoszeniem obiektów poprzez doświadczoną kadrę projektową. Obecnie stosowany  system SIP przez naszą firmę pozwala na wznoszenie obiektów budowlanych w oparciu o konstrukcję szkieletową z drewna konstrukcyjnego C24 wypełnioną panelami SIP.

Panele ŚCIENNE

Typowe panele SIP mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Poszczególne panele zbudowane są z płyt OSB płyt magnezowych lub płyt Fermacell oraz styropianowego rdzenia. Typowa grubość paneli używanych do budowy ścian zewnętrznych wynosi 172 mm, a ścian wewnętrznych 122 mm. Panele ścienne układane są kolejno na belce podwalinowej, która stanowi wypełnienie poziomych wpustów. Każdy kolejny panel ścienny jest dokładany do poprzedniego, a pionowe wpusty wypełniane są belka konstrukcyjną. Rozwiązanie takie pozwala na wykonanie szczelnych połączeń oraz w znaczący sposób zapewnia współpracę pomiędzy płytami. Panel współpracujący z sąsiednimi panelami potrafi przenieść 2-3 krotnie większe obciążenie niż pojedynczy panel). Kształt wpustów jest dobierany w zależności od typu zastosowanej konstrukcji

Panele stropowe i dachowe

Typowe panele stropowe mogą mieć zastosowanie jako panele dachowe. Produkowane są analogicznie jak panele ścienne. Całkowita grubość paneli stropowych lub dachowych wynosi 222 mm. Tak jak w przypadku paneli ściennych odpowiedni system połączeń pomiędzy panelami, łącznikami i konstrukcją umożliwiony jest poprzez wykorzystanie wpustów wykonanych w styropianowym rdzeniu. Panele stosowane na zewnątrz, w tym panele dachowe, powinny być zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych

Wymiary asortymentowe

Panele ścienne, podłogowe i dachowe produkowane są w zakresie rozpiętości od 2500 mm do 3000 mm. Typowa szerokość paneli ściennych wynosi 1250 mm a dachowych i stropowych 620 mm. Wymienione panele dostarczane są na miejsce budowy. Zaletą systemu jest możliwość dopasowania paneli do otworów drzwiowych i okiennych  poprzez wycięcie odpowiednich otworów w fabryce z godnie z otrzymanym projektem

Panele gotowe do złożenia – prefabrykowane.

Możliwe jest wykonanie otworów okiennych i drzwiowych na etapie prefabrykacji paneli SIP. Powyższe rozwiązanie zmniejsza ilość prac niezbędnych do wykonania na budowie co jest dodatkową przewagą nad wykonawstwem obiektów budowlanych opartych o tradycyjną technologię szkieletową. Panele z prefabrykowanymi otworami okiennymi i drzwiowymi będą wykonywane w oparciu o dokumentację obiektu budowlanego wykonaną przez projektanta. W celu prawidłowego wyprodukowania wymienionych paneli projektant powinien dostarczyć odpowiednio zwymiarowane rysunki

Panele Sip wypełnione wełną skalną.

Od 2018 stosujemy nowe wypełnienie paneli sip i ścian modułowych. Stosowanym przez nas izolatorem jest wełna skalna. Używamy wełny o bardzo dużej gęstości 80-100 kg na metr sześcienny. Jest to nowy produkt którym wykorzystujemy wełnę z włóknami lamelowymi. Wełna ta ma znacznie większą wytrzymałość na rozrywanie. Panele z rdzeniem z wełny są ponad dwukrotnie cięższe od paneli styropianowych . Posiadają o wiele lepsze parametry akustyczne a budynek wzniesiony z ich zastosowaniem nosi znamiona ścian postawionych w tradycyjny murowany sposób.

Panel z wełny jest panelem droższym od paneli styropianowych. Zachęcamy jednak Państwa do skorzystania z tego rozwiązania przy budowie domów. Panele styropianowe przeznaczcie Państwo na garaże i budynki gospodarcze.

Sciany modułowe

Od 2020 roku grupa zaczęła prace nad uruchomieniem produkcji domów w systemie ścian modułowych. Idea jaka nam przyświecała to przede wszystkim skrócenie do minimum czasu montażu domu na działce klienta. Stad też zakupienie linii do produkcji takich ścian. Umożliwia to wyprodukowanie parteru  domu w czterech modułach które w jeden dzień są skręcane na działce inwestora. Konstrukcja scian wykonana jest z drewna konstrukcyjnego C24  marki Sodra. Wypełnienie ścian to wełna skalna Isorocc , Petralana, Rockwool. Okładziny zewnętrzne wykonujemy z płyt OSB, płyt Fermacell lub płyt magnezowych. Wszystkie elementy ściany są ze sobą łączone mechanicznie za pomocą gwoździarek pneumatycznych i dodatkowo na całej powierzchni są klejone. Ściana wykonana w takiej technologii ma o wiele większą wytrzymałość na zginanie, skręcanie oraz odkształcanie wzdłużne jak i po przekątnej.

          Sciana wykonana w naszym systemie w przeciwieństwie do ścian wykonanych w tradycyjnym szkielecie nie posiada żadnych mostków termicznych. Nie jest narażona na zwieszanie się wełny po latach. Jej parametry nie są zależne od umiejętności ekipy wykonującej budowę dla inwestora. Wszystkie parametry są takie same dla każdego elementu opuszczającego nasz zakład. Proszę pamiętać ze wybierając tę formę budowy oszczędzacie Państwo czas , pieniądze i redukujecie do minimum  możliwość powstania błedów konstrukcyjnych.

          Ściany modułowe są przeliczone przez konstruktorów posiadających długoletnie doświadczenie w tworzeniu konstrukcji drewnianych.. Każdy klient otrzyma kompletna statykę jako załącznik do zakupionego budynku. Zasada ta obowiązuje również przy budynkach stawianych na zgłoszenie.

Sciny w systemie Steico

Konstrukcje ścienne w systemie STEICO wyróżniają się najwyższą efektywnością energetyczną i stabilnością rozmiarów.

Konstrukcja ramowa ze słupkami o pełnym przekroju, np. drewno konstrukcyjne c24

  1. Słupki ścienne, Sodra C 24
  2. Wytrzymałe płyty termoizolacjne z włókien drzewnych pod elewacje wentylowane lub pod tynk. Otwarte dyfuzjnie. Montowane bezpośrednio do konstrukcji ściany = redukacja mostków termicznych.
  1. Ekologiczna termoizolacja pustych przestrzeni, np. maty STEICOflex 036 o najlepszym współczynniku lambda spośród wszystkich naturalnych termoizolacji. Doskonała ochrona przed stratami ciepła w zimie i przed upałami w lecie. 
  2. Wykończenie ściany od wewnątrz.
  3. Zdjecie sciany

Systemowa ściana STEICO.
Współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2·K).
Grubość ściany 36-42 cm.

Konstrukcje ścienne w systemie STEICO wyróżniają się najwyższą efektywnością energetyczną i stabilnością rozmiarów.